Jåkkinen: Att vi inte kan konkurrera ekonomiskt med etablerade SHL-lag ser jag som självklart, särskilt med tanke på att vi är i SHL långt tidigare än nån planerat för. Men nån form av lägsta anständighetsnivå trodde jag det fanns när det ändå skulle byggas lag för SHL. Så gott det nu gick. Det här är ju närmast generande.
Olli Nomadinen : Giffarna har ju lyckats i år trots låg budget. Bra med poäng och ett av de mer sevärda lagen i allsvenskan. Brukar inte Giffarnas och Timrås säsonger så att säga, följas åt? Får hoppas att det är så i år också. Knyta nävarna i byxfickorna och överraska.
Olli Nomadinen : Laget var väl till stora delar klart innan avancemanget så det blev ju ett allsvenskt bygge. Har ingen aning vad skillnaden i pengar blir när det omvandlas till ett Shl-kontrakt men förmodligen dyrare. Men visst, jag vill också se betydligt bättre namn på backsidan.
Vad ni nu väljer att identifiera er som. Det osar av besvikelse här inne, för att vi inte lyckades ta en enda poäng på våra 7 sista matcher. Ni blir arg & skäller på varandra och har er, vi pekar på enskilda ... | Läs mer
Men nån form av lägsta anständighetsnivå trodde jag det fanns när det ändå skulle byggas lag för SHL. Så gott det nu gick. Det här är ju närmast generande.