steveroper: linköping är tråklaget ingen eller ytterst få egentligen vill ha.Men de biter/köper sig ändå kvar i SHL som en enveten fästing ändå.. Man känner mindre för Linköping än man gör för örebro och växjö..och det som skaver mest är avsaknad av hockeykult..den lyser nästan helt med sin frånvaro i dessa föreningar.
CLUBEN: Ni är som Växjös eventfans kryddade med sugrörshuliganer som har Stockholmskomplex. Helst vill ni vara Bajen, Black Army eller jyrgårn och tror att om ni pekar med fulfingret och hånar döda idrottslegendarer så får ni vara prospect åt storstadshuliganerna
Eugen Sandberg: Du pekade ut en god poäng. Jag tog å mailade shopen om att det bör finnas en lista lättillgängligt på hemsidan över alla återförsäljare för en sån här gång. Får se om det dyker upp nåt. :)
Pannacotta: fan, har med mig alla kids dessutom. Den sista som bara är året fyllt ska få uppleva magin för första gången. Jaja, får vänta till vintern kanske!
Men stort tack, blir kanske ett besök på Lekia då efter att de fått se Spaps-hjälmen!!
CLUBEN: du är duktigt schizofren. Först skryter du om hur ”billig” eran Bernhart är sedan dissar du andra som inte lastar överpris på spelare. Ingen tar dig seriöst, precis som eran klubb. En parantes.
CLUBEN: Du kommer märka hur det där fungerar när ni åker ur skillnaden är att vi har hockeykultur och kommer att ha folk på matcherna även om vi lirar i HA.Åker ni ur kommer inte många att bry sig längre med tanke på att ni har noll hockeykultur i er stad.
steveroper: Brukar ju inte vara nåt vinnande koncept att värva spelare från lagen som åkt ur ta Torp och Önerud som exempel som måste ha svenskt rekord i antal lag dom har åkt ut med.
Jag är inte säker på att Woods blir nån flipp i Hv heller.
steveroper: Det finns en till i LHC vid namn Lennström med flopprisk. Där menar jag inte kvalitén. Utan snarare i att han är så skadebenägen. Kan bli ett dyrköpt kontrakt.
JonteD: Såg Motörheads näst sista spelning, på Hartwall arena i Helsingfors i början av dec 2015. Lemmy såg ut och lät som ett lik. Vilket han i princip var, dog i mellandagarna. Såg Sabbath under Monsters of Rock året efter, 2016, och det såg ungefär lika illa ut för Ozzy då. Men han höll ut ca 9 år till. R.I.P. mörkrets prins! 🤘🤘🤘
Blake Slåhan: Siffrorna är dock som CLUBEN påpekade tydligt bättre under andra halvan, och det är ju något som även media (minns inte exakt, kanske Hockeynews, eller om det var i någon lokaltidning från Örnsköldsvik i samband med värvningen?) rapporterat om. Han har uttryckt att han vill jobba på defensiven i intervju också, och även om han såklart säger det, så tror jag inte han skulle få så mycket istid om han istället struntar i det eller går bort sig regelbundet i praktiken.
Sen ska ju inte Bernhardt bära defensiven på egen hand, skulle gissa att han får spela med en beprövad och stabil backpartner, åtminstone innan han visat sig vara stabil bakåt själv.
CLUBEN: sådär lät det hos Leksand också när dom värvade Rindell, ni får väl vänta och se. Ni har värvat en spelare med hög högstanivå men otroligt låg lägstanivå, ligger ni på kvalplats framåt december så är han nog en av dom första att börja hänga med huvudet.
Bobby Hahl: Floder. Ozzy i sin hela skepnad var i min värld i princip odödlig. Ända fram till igår. Tragiskt på alla sätt som finns. Heavy Metal forever.
Blake Slåhan: Det fanns en anledning till stt Bernhardt spelade pp och det är för att han är väldigt bra på det. Hans plus/minus har dock ingenting med pp att göra. Han var andra halvan av säsongen en djävligt bra back. Han är speciell och kräver förtroende samt istid för att fungera, men då är han en toppback. Hardegård är så mycket enklare och kommer göra jobbet, men får Bernhardt ihop det tycker jag att han är en oerhört bra back både defensivt och offensivt. Glöm inte att han spelade säsongen med Rundblad. Inte världens bästa defensiva back.
CLUBEN: Om du bara räknar poäng och mål så kanske Bernhardt är bättre men han är ju fortfarande en, för SHL, dålig defensiv back med massor av individuella misstag. Jag tror ni får en Rindell med lite mer offensiv spets. Sen ska det väl då tilläggas att Bernhardt spelade typ varenda PP som MoDo hade, alltid med då laget toppades osv. Bernhardt spelade mer än dubbelt så många minuter i PP än vad Hardegård gjorde föregående säsong.
steveroper: linköping är tråklaget ingen eller ytterst få egentligen vill ha.Men de biter/köper sig ändå kvar i SHL som en enveten fästing ändå.. Man känner mindre för Linköping än man gör för örebro och växjö..och det som skaver mest ... | Läs mer