Labban: Tveksamheterna beror förstås på våra tidigare inbördes resultat mot VVIK. Timrå behöver komma upp till en högre jämnhet i spelet för att kunna spela sitt spel. Den stabilitet som vi visade upp hela hösten känns som en bra nivå. Det blir tufft, men Timrå ska vara det bättre laget. Det gäller bara att kunna spela på en konstant högre nivå i semifinalen än vad man klarade av mot AIK.
Rip Kirby: Flertalet av matcherna mot Västervik spelade vi i slutet av serien när seriesegern i princip var klar och motivation saknades, så det lär troligen se rätt annorlunda ut nu när det gäller nåt.
Det är rent sagt åt helvete! Helt oacceptabelt, oavsett religion, hudfärg, supporter för ett annat lag, är helt ovidkommande. Man går dit för att njuta av idrotten och fördriva några timmar på att göra det man gillar.