tjobba: Förstår inte hur man kan vara nöjd när vi inte pressar eller spelar fysiskt i egen zon. Frölunda hade 4-5 puckar som lika gärna kunnat trilla in pga passivitet och de får glida igenom som en varm kniv i smör genom våra backar, speciellt i andra perioden. Man måste kunna ligga rätt _och_ stressa i försvarszon detta gäller både backar och forwards.
Labban: Jag är jättenöjd. Tycker Timrå tagit stora steg i försvarsspelet sedan försäsongen. Dessutom. Det finns en motståndare också. Guldkandidaten Frölunda. Det var inte Tingsryd eller Kristianstad vi mötte. Man kan inte kräva att vi ska vinna skotten med 30-15 i Scandinavium och spela ut Frölunda.
Vill bara förtydliga att ingen förening ”godkänner” någonting. Alla har önskemål. Vi har försökt byta till oss så mycket vi kunnat, samt önskat hemmapremiär. Alla önskemål går inte i mål, mycket på grund av så kallade ... | Läs mer