Labban: Alla punkterna du namnger är klara ledarproblem (Freddan/Ante). Hur lång tid behöver de för att kunna sätta upp ett strukturerat fungerande försvarsspel som håller på SHL nivå?
"Det finns tre huvudproblem: 1. Våra nyförvärv är oengagerade eller är en besvikelse. 2. Våra allsvenska spelare håller inte måttet(några få undantag). 3. Våran ledarsida är tafatt och vet inte hur man spelar SHL-hockey i synnerhet inte försvarsspel"
Matsg: Liljewall måste höja sig en nivå, gärna två. Han kan producera men måste visa mer vilja. Angående Laleggia så är han inte en back för toppkedjor... TIK behöver en offensiv back och borde lägga fokus på det.
Angående nubben: hoppas verkligen föreningen går vidare. Rullar vi på fortsatt med El Nubbo cementerar vi bara känslan av att här i Timrå, här är vi nöjda och rullar på som om det vore 2004 igen.
Treårskontrakten på Lilja och Westy är ... | Läs mer
"Det finns tre huvudproblem:
1. Våra nyförvärv är oengagerade eller är en besvikelse.
2. Våra allsvenska spelare håller inte måttet(några få undantag).
3. Våran ledarsida är tafatt och vet inte hur man spelar SHL-hockey i synnerhet inte försvarsspel"