Timråit H-sand: frågan är om han någonsin kommer att bli tillräckligt fysiskt kapabel för att spela i NHL. Efter den första (eller andra, efter körtelfebern) misslyckade svängen med hjärnskakningar osv kom han tillbaka som en ännu mindre fysisk spelare än tidigare. Under fjolåret jobbade han helt klart på sitt defensiva spel, men det är ju en bit kvar innan han ens är på Alvarez-nivå.
Hade han haft extrema skills i övrigt (teknik, speluppfattning, skott) hade han säkert kunnat lyckats hyfsat ändå, men toppklass i HA är ju något annat än toppklass i NHL. Ingen tvekan om att han är bra, men inte s å bra att det kompenserar för hans övriga brister.
Tveksamt om Sharks kommer förlänga med honom, och blir han upplockad av något annat lag killgissar jag vilt att han snart kommer att vara nere i AHL. Och där är frågan om han kan, vill och orkar jobba för att bygga om sig själv som spelare.
Mitt, helt opartiska, råd är att komma hem till Timrå. Kör i SHL några säsonger. Där blir det fysiskt och tävling på en bra nivå.
Tallnäs: Härligt att läsa. Det har ju spekulerats att eftersom EP40 har hus i/vill bo i Sthlm så skulle han hellre spela för något lag där om han avslutar i SHL....Detta dementerar ju det hela. Finns bara ett svenskt lag för Elias :-)