Gorkyman: LHC på tok för högt... trots att Rattie antagligen gör 30-40 poäng, trots att de har en fantom målis och trots att nåt LHC fan var härinne och berättade om deras starka backsida så tror jag de hamnar bland de 4 sista nästa säsong. Trenden har varit stadigt nedåt och sådant brukar inte hålla i längden och brukar oftast behövas ett stålbad för att bryta en sån trend.
Gorkyman: Torskars ligger helt rätt i den tabellen, skeppat det som höll klass och tankat på med Polskaliganspelare. Kanske bör ligga sist rent av. Brynäs har dock lyckats skeppa iväg sina "Polskaliganspelare" det plus Manner = Play-in.
Färjestad har storplånkan och solen med sig, topp två nästa år. Lär lassa på från KHL oavsett guld eller silver i år. Adderas Mittel till det... Då blir det giftigt.
Karlsson74: kolla Brynäs säsong, max flyt i värvningarna, ett spel som laget köpte in sig på samt extremt skonade från skador. Skulle vara trevligt om minst en av dessa faktorer slog in för oss, kommande säsong
Luleå
Rögle
Skellefteå
Färjestad
Frölunda
Växjö
Leksand
Linköping
Timrå
Malmö
Brynäs
Örebro
Oskarshamn
HV / Löven
Enligt EP laguppställningar & kontraktslängder just nu