En ledare, visst saknas en ledargestalt av rang, men en sån växer inte på trän och kan nog inte värvas på beställning. Det är dessutom inte enbart en man som ska träda fram och visa vägen. Det är hela laget som måste komma igen och hitta rätt. Kanske är det dessutom så att . hemska tanke, truppen är för tunn eller felkomponerad, alltså att laget egentligen inte är bättre. Det kanske bara är vi blåögda optimister som trott nåt annat . Varför gick det så förhållandesvis bra ifjol och så dåligt nu ? Jo , t.ex. förväntningarna från förra årets framgångar har ökat pressen och kraven på spelarna. I fjol gick det delvis av bara farten och vi hade ju Björklöven att jämföra oss med. Vill nog hävda att det mesta är menatlt. Förstärkningarna har inte fyllt luckorna efter bl.a Petriläinen, målvakterna har inte lyckats lyfta sig till en högre nivå än i fjol . det var darrigt emellanåt då också. Ska man vara kritisk till något är det att laget borde säkrats bakifrån, byggts från försvaret och uppåt, har man ett bra försvar får man tyngd framåt också . Dessutom fanns de offensiva kvaliteerna där i fjol redan. Jag hoppas verkligen att något positivt händer med Timrå snart , annars blir det här en eländig vinter.
Blake Slåhan: Här kommer en ström av killgissningar, häng med! Till att börja med så håller jag inte helt med om att backarna var för dåligt involverade i det offensiva, jag köper att vi har/hade för få poängbackar (lyckas Freij ... | Läs mer
Varför gick det så förhållandesvis bra ifjol och så dåligt nu ? Jo , t.ex. förväntningarna från förra årets framgångar har ökat pressen och kraven på spelarna. I fjol gick det delvis av bara farten och vi hade ju Björklöven att jämföra oss med. Vill nog hävda att det mesta är menatlt. Förstärkningarna har inte fyllt luckorna efter bl.a Petriläinen, målvakterna har inte lyckats lyfta sig till en högre nivå än i fjol . det var darrigt emellanåt då också. Ska man vara kritisk till något är det att laget borde säkrats bakifrån, byggts från försvaret och uppåt, har man ett bra försvar får man tyngd framåt också . Dessutom fanns de offensiva kvaliteerna där i fjol redan. Jag hoppas verkligen att något positivt händer med Timrå snart , annars blir det här en eländig vinter.