”Föreställ dig att du är tränare för Timrå eller MoDo. Matchen mot Rögle har precis börjat och i ditt första byte har du skjutsat in det absolut bästa du kan uppbringa på isen för att neutralisera ängelholmarnas toppkedja. I bytet har du lyckats hålla kedjan med Daniel Zaar, Simon Ryfors och Dennis Everberg från målprotokollet. Din målvakt har blockerat pucken och nu väntar tekning till höger i egen zon. Dina bästa måste vila, du tar din näst bästa uppställning och hoppas få lite lugn. Rögle ställer Adam Tambellini, Rodrigo Abols och Anton Bengtsson i offensiv zon. I båset frustar Riley Sheen, Brady Ferguson och Linus Sandin i väntan på sitt första byte.
Jag antar att det kommer finnas lättare dagar som ishockeytränare än de tillfällen då du ställs mot Rögle BK.” Signerat Roger Bengtsson, Bjäre Nu
Triathlet: Var ju tvungen att kommentera det där 😁
"Föreställ dig att du är tränare i Rögle eller Malmö och ställs mot Timrå med en 1:a kedja bestående av Dahlén-Lander-Hållander. Bakom dem har vi Wedin-Hanzl-Pettersson, följda av O. Johansson-Lundin-Hartmann. Vidare Mieho-Andersson-Pääjärvi. Jag säger bara lyyyycka till! 😘"
Nog för att gillar SCA arena, men sanningen är väl att den har spelat ut sin roll! Den andas hockey och kan bygga upp en helt fantastisk stämning! Men för alla sponsorer och andra rika knösar behövs det en fjantig evenemangsarena. ... | Läs mer
Jag antar att det kommer finnas lättare dagar som ishockeytränare än de tillfällen då du ställs mot Rögle BK.”
Signerat Roger Bengtsson, Bjäre Nu
Vi har blivit varnade!😱🧐😆