mattias - 74: Finns inge stad i Sverige utom Stockholm som har 2 konkurrerande hockeyklubbar i samma men fotboll förekommer Malmö har fotboll men Mif börjar ta publik Djurgården hockey går bra 1 klubb är bäst se på Brynäs Färjestad Rögle fotbollen är död där
Andersson: Hahah... Sam Hallam alltså. Hörde jag rätt att han ville ta ner tempot ännu mer?
Är han på riktigt? Vill han alltså ha ett spel där vi står på hälarna som att Norge är en maktfaktor som vi vill få ner fart på för att vi inte kan matcha i tempo? Vi har ju blivit sönderåkta för att vi spelar nån slags alibi hockey.
Maktankan: Vill inte höra ett piss om menlösa giffarna håll dig till deras forum en vettig människa går inte på en match med skosulan Joels kommun dopping lag. KUBEN IFK SUNDSVALL INDAL LUCKSTA MFL 1000 GÅNGER FÖRE SKÄMT giffarna 🤣
mattias - 74: Fotbollen skiter jag fullständigt i. Varför dom misslyckas får nån annan svara på.
Sundsvall Hockey har varit och kommer alltid förbli en klubb som saknar traditioner att lyckas på en hög nivå. Jag tror att gamla playoff 3 är så långt man gått någon gång med sitt A-lag. Ja, säsongen 1987-88 kommer laget på sjätte plats i gamla Allsvenskan och man går därigenom direkt till Playoff 2 där man ställs mot Tyringe.
Playoff 2, säs. 1987-88: IF Sundsvall Hockey - Tyringe SoSS 5–4 (2–1, 3–3, 0–0) Publik: 795
Tyringe SoSS - IF Sundsvall Hockey 4–3 (1–0, 1–2, 2–1) Publik: 2 635
IF Sundsvall Hockey - Tyringe SoSS 7–5 (1–1, 2–1, 4–3) Publik: 946
I playoff 3 har man ska sägas "oturen" att ställas mot VIK Hockey (Västerås IK för den som inte har koll) och förlorar två raka matcher. Ett Västerås som lite senare går vidare till och vinner kvalserien och går upp i Elitserien.
Playoff 3, säs. 1987-88: IF Sundsvall Hockey - IK VIK Hockey 1–5 (0–0, 5–0, 1–0) Publik: 1 241
IK VIK Hockey - IF Sundsvall Hockey 8–3 (3–1, 2–0, 3–2) Publik: 5 221
För det första, man har ett i stort sett obefintligt stöd bland supportrar. De enda matcher man taggar till i varje säsong är mot Timrå IK i SCA-cupen. Det är bara då man möts. Nu lyckades man vinna hela den försäsongsturneringen för första gången under förra säsongen. En cup man arrrangerat i ca. 50 år. Den gången mot lag som i huvudsak mönstrade J20-spelare. Meriterande, eller hur?
FrOllik: Sundsvall är väl en så pass stor stad att de skulle kunna ha ett varsitt elitlag i både fotboll och hockey eller?
Jag bodde 12 år i Uppsala och där har de alltid varit bortskämda med innebandy och Storvreta och i viss mån basket förr men nu när Sirius leder fotbollsallsvenskan så gläds man faktiskt att satsningen Sirius gjort verkar bära frukt.
Borde det inte finnas sådana ambitioner i Sundsvall att satsa rejält på fotbollen?
Hank: JAG VET!!!! FAAAN OXO blev tvungen att gå tebax o hämta löspluggen men tycker inte ölen e så speciellt stark=nödraket går o inmundiga men.... Hade velat ha lite mer kräm i dom nu e jag jävligt kräsen men va fan de duger åt farbrorn!!! NU JÄVLAR KÖR VI ÖVER DOM HÄR FISKARNA!!🤣🤣😎🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇱🇸
Hank: Nä har köpt en Volvo åt frugan innan ja åkte annars har ja nog inte fått åka för revisorn!! De blev en nästan ny v40 d4 till bra pris men de talade jag inte om för hon!!🤣🤣😎🇸🇪🇸🇪🇸🇪
RYGG HANS: Lägg ner giffarna och lägg sponsorpengarna på Timrå. Borde vara en självklarhet. Skulle inte gå och kolla på giffarna om jag blev mordhotad ens. Så sjukt intetsägande och menlöst. Inte ens en solig dag skulle jag gå dit.
Maktankan: du är 50/50 men förväntar dig respekt av 100% Timrå? Fan tänk om jag gjorde som andra och höll på bajen eller något pisslag i fotboll. Gå in i deras forum och fäktas för Timrå, vad konstigt med mothugg från bajen då….oj vad konstigt med likes då.
Fan sjukare om ingen hade huggit. Du måste ju förstå var du befinner dig när du ska vara 50/50
Maktankan: Din ton i inlägget som jag svarade på indikerade annat och nog finns det väl en GIF-del? Hur vida den är aktiv är en annan sak med tanke på rådande intresse, tänker jag.
Vad är det du inte förstår och varför skulle det inte höra hemma i sammanhanget? Det var du som hävde ur dig en siffra till att börja med.
Nej men huga, hade du velat haft det istället? Samlar du dem på burk? Ta en grogg och var som folk. Inte första gången du hänger ut drygkönet.
Tom Topp: Kan förstå men du har en öle innestående hos jag!! Lite tragiskt att de e så förbannat dyrt men kul e de ju o jag e inte snål men ölen e aningen dyrare på arenan än på puben utanför!😭🤣😎🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪
RYGG HANS: Haha. Jag är garanterat i rätt forumdel, jag har f ö följt Timrå troget sedan 1966 och funnits på detta forum sedan det startade. Men jag är för evigt 50/50 Timrå/GIF och kan inte ta billiga, anser jag, hugg mot nuets GIF från folk som anser att Timrå är något liksom lite överlägset. Hur dina sifferexerciser hör hemma i sammanhanget fattar jag inte ett jota av, men 12 ryggdunkande lajks är väl gottigottgott inför lördagskvällen? Kramiz.
Tom Topp: Nu e Lilla farbrorn på gång igen i Fribourg!!! Hoppas att Frondell kan spela för de såg otäckt ut igår 😭😭 Men nu ska vi (hoppas jag) ge baggarna en bra o trevlig match!! Sitter med ett stort gäng av både svenska o norska fans o inmundigar öle!!!🤣🤣😎🇸🇪🇸🇪🇸🇪
Rip Kirby: Helt sjukt att den där säsongen bara är tio år sedan, det känns betydligt mer avlägset. Inför säsongen var det många som trodde att ett maktskifte i distriktet var på gång med tanke på att vi varit ordentligt på dekis och fortsatt hade ett väldigt fjunigt lag. Och ja, ett maktskifte blev det väl ur Bobcats-ögon sett i och med att de vann tre av fyra derbyn och tog nio av sina totalt 42 poäng mot oss. Att de var 30 poäng från säker mark, rasade rakt ur och gick i konken var högst sekundärt i sammanhanget.
Kulltorp: Självsäkerheten hos fansen inför säsongen 2015-16 när Söndsvall Blå gör comeback i HA. Säsongen innan hade Timrå IK placerat sig på en mindre smickrande tiondeplats i tabellen. Nu skulle Sundsvall äntligen få visa vilka som var papporna i rummet.
Hur detta gick?
Ja, Timrå IK gjorde en ganska beskedlig insats och placerar sig 8:a. Sundsvall Hockey? Klappsämst och sist i ligan, 30 poäng sämre än räddningsplankan på plats 12 den här säsongen, IF Björklöven.
Resultatet av denna totala okunskap som genomsyrat klubbens verksamhet genom alla tider ser vi resultatet av idag. Fansen slog sig för bröstet "om sin ekonomi". Bla, bla, bla.. och ett par säsonger senare går man i konkurs och klubben har inte hämtat sig än.
Per HApps: Jag glömmer ju aldrig när Timrå höll på att konka men räddades i sista sekunden. Boobsisarna skrev i alla forum de kunde om hur värdelöst Timrå IK var och hur vi skulle konka mm mm.
Boom! Karma x1000!!’
Sundsvall Hockey går i konkan istället!! Hahahaha! Jag tror bestämt att boobsisarna aldrig kmr att hämta sig ur den nesan. Det blev som när Obelix ramlade ner i grytan, fast denna gång var det bitterheten som fastnade.
Det är rent sagt åt helvete! Helt oacceptabelt, oavsett religion, hudfärg, supporter för ett annat lag, är helt ovidkommande. Man går dit för att njuta av idrotten och fördriva några timmar på att göra det man gillar.