Vargher85: Det är magstarkt att säga att vi har etablerat oss som SHL-lag igen. Om nästa års coachförändring inte faller väl ut så kan vi mycket väl sluta på kvalplats redan nästa säsong.
vonDöbeln: Nope, jag står fast vid min åsikt. Två år i rad har föreningen inte kämpat för att överleva, utan utmanat. Och laget kommer troligen inte var med i snacket om kvalkandidater nästa år. Snarare kommer frågan vara play in eller kvartsfinal.
Sedan är ju "etablerade" ingen väldefinierat begrepp. Jag räknar ett lag som hållit sig borta från botten striden ett par säsonger som ett lag man kan räkna som etablerat. Andra kan ha andra definitioner. Sedan är det klart att man knappast kan räkna Timrå som lika cementerade i SHL som Färjestad och Frölunda.
Stridhsyxa: Det är inte många sportchefer som inte gör det när situationen kräver det. Sen gäller det ju att få till en bra träff och det blev det verkligen med LaLeggia-skiftet, även om vi blev av med klubbens främsta poängback genom ... | Läs mer
Det är magstarkt att säga att vi har etablerat oss som SHL-lag igen.
Om nästa års coachförändring inte faller väl ut så kan vi mycket väl sluta på kvalplats redan nästa säsong.