Johan Asplund får lämna Brynäs..... 22-åringen klassades som en stor målvaktstalang tidigare och fick stå tolv matcher i Elitserien redan under Brynäs guldsäsong 98/99 när han var 18 år och han fick vara med och spela två JVM-turneringar. Han gick dessutom redan i tredje rundan i NHL-draften av NY Rangers.
Tallnäs: Härligt att läsa. Det har ju spekulerats att eftersom EP40 har hus i/vill bo i Sthlm så skulle han hellre spela för något lag där om han avslutar i SHL....Detta dementerar ju det hela. Finns bara ett svenskt lag för Elias :-)
Johan Asplund får lämna Brynäs.....
22-åringen klassades som en stor målvaktstalang tidigare och fick stå tolv matcher i Elitserien redan under Brynäs guldsäsong 98/99 när han var 18 år och han fick vara med och spela två JVM-turneringar. Han gick dessutom redan i tredje rundan i NHL-draften av NY Rangers.