Timrå Numerärt så är Timrå just nu två målvakter, åtta backar och 13 forwards. Samtidigt sitter Kimmo Kapanen med en väldigt tunn plånbok och att bredda upp truppen kommer kräva att man värvar någonting billigt. Emil Melander är en av de åtta backarna och troligen ser man hellre någonting mer erfaret, samtidigt som man nog inte ha några problem att gå in med de sju andra, plus Melander.
Framåt kan det nog komma in någon forward vad det lider. Men det är inte heller någon panik. Räkna inte med något radikalt i Timrå under sommaren. Sedan är förstås frågan. Blir det NHL eller inte för Oliver Kapanen? Mycket pekar dock på att Montreal väljer att SHL är ett bra steg i utvecklingen.
Montén Python: Hoppas verkligen TS. har lite nya ide'er vad gäller uppspel, hålla i och inte "dumpa puck" i tid o otid. Rörligare PP och inte att han har förutfattade meningar om vilka som skal vara på isen vid PP. Inte vara rädd att ... | Läs mer