{469}: Helt rätt tänkt av Kimmo och Timrå IK. Från ST: "Vi behöver inte tänka på hur vi ska ersätta honom utan vi får se hur det går när den riktiga NHL-säsongen börjar. De kommer att ge honom chansen och han kommer att få istid, och om han inte får spela tillräckligt mycket kommer de att skicka tillbaka honom till Sverige.
– Nu har vi en forwardssida utan skador och vi spelar bra och vi kommer inte att göra något förutom att fortsätta spela bra hockey och få arbetsro framöver."
{469}: Han kommer att spela i NHL hela säsongen om det går bra. Om det går mindre bra kommer han till Timrå senast vid deadline i februari. AHL är inget alternativ.
Jag är till 90% säker på att vi ser honom i Timrå igen denna säsong.
RunarUp: Bara vi får in reklampengar så skiter jag i tröjans utseende just nu helt enkelt. Nu måste föreningen börja jobba upp ett eget stabilt kapital. Om det går ut över tröjan, so be it! Anser jag. Med respekt för att alla tycker olika.
En annan vet ju inte vad som gäller längre.
Enligt Kimmo så har Timrå rättigheter till Oliver ända fram till fönstret i februari(om Habs skickar ner honom)
Men enligt denna diskution på X så kan annat gälla?
Heiki är finsk Scout och Patrik jobbar eller har jobbat inom Habs organisation på nåt sätt.