För den intresserade av siffror så är hans totala gamescore efter alla sina framträdanden i NHL på -3,75, dvs. om han inte spelat alls hade Montreal (av VÄLDIGT många anledningar) totalt haft 3,75 positiva mål mer, antingen genom att släppa in färre eller att göra fler, eller en kombination.
Det är ju ingen perfekt statistik, och någon annan ska ju så klart finnas som i så fall ska göra det bättre - men statistiken säger i vilket fall tydligt att Kapanen INTE på något sätt är viktig för deras framgång med sitt nuvarande spel.
I Montreals matcher denna säsongen så har han: Toronto: Suttit på läktaren +-0 Boston: 10:37 istid | -0,26 Ottawa: 14:17 istid | +0,53 Pittsburgh: 12:13 istid | -0,79 LA Kings: 11:18 istid | +0,30 Islanders: 11:53 istid | +0,28 Rangers: 13:07 istid | -2,14 St. Louis: 13:22 istid | -1,67 (sämst i laget)
För att jämföra med något så har Elias Pettersson som har en rejält tuff och kritiserad start på säsongen -0,3 i gamescore denna säsong. Leo Carlsson som var en superspelare i Örebro när vi spelade kvartsfinal mot dem har just nu -0,6 den här säsongen i NHL.
Vi är en ekonomisk lilleputt i SHL med 10-15 gånger mindre i eget kapital jmfrt med lagen topp 3-4. Sist i ligan, några hundra tusen efter Malmö på 13:e. Leksand som är i ekonomisk kris och backade 20 millar förra säsongen har ca 4 ... | Läs mer
Det är ju ingen perfekt statistik, och någon annan ska ju så klart finnas som i så fall ska göra det bättre - men statistiken säger i vilket fall tydligt att Kapanen INTE på något sätt är viktig för deras framgång med sitt nuvarande spel.
I Montreals matcher denna säsongen så har han:
Toronto: Suttit på läktaren +-0
Boston: 10:37 istid | -0,26
Ottawa: 14:17 istid | +0,53
Pittsburgh: 12:13 istid | -0,79
LA Kings: 11:18 istid | +0,30
Islanders: 11:53 istid | +0,28
Rangers: 13:07 istid | -2,14
St. Louis: 13:22 istid | -1,67 (sämst i laget)
För att jämföra med något så har Elias Pettersson som har en rejält tuff och kritiserad start på säsongen -0,3 i gamescore denna säsong.
Leo Carlsson som var en superspelare i Örebro när vi spelade kvartsfinal mot dem har just nu -0,6 den här säsongen i NHL.