För att återgå till hockeysnackande; har serien någonsin känts så här jämn? 12 lag inom 8 poäng. 1:an och 2:an (Frölunda och Brynäs) misstänker jag står inför en lite tyngre period nu så förändringar i topp-placeringarna kommer sannolikt ske. Av dessa 12 lag känns det som att 11 har kapacitet att gå närmast hur långt som helst. Några mer troligt än andra. Det 12:e laget tänker jag är Malmö. Malmö bör falla tillbaka allteftersom. HV och Modo kommer kvala. HV har förvisso en hängmatch på övriga i botten och är om de vinner den "endast" 7 p efter ingenmansland. Men hela den föreningen känns rörig och genomsyrad av disharmoni. På och utanför isen
Olli Nomadinen : Tänkte samma där.. kan aldrig minnas att serien varit så jämn tidigare...Det är väl också lite det som Jokinen säger i intervjuerna..Det finns inga dåliga lag inshl ,och är man inte helt påslagen i skallen så blir man uppäten ..oavsett vilket lag man möter.. Men det känns lite som det du sa om hv och modo..de får troligen kvala. Verkar vara disharmoni i trupperna .I övrigt verkar det kunna sluta lite hur som helst..färjestad är det enda lag jag på rak arm i dag kan säga borde hamna på top 2-3..
Red Bulls: Naturligtvis ett av de bästa alternativen vi kunde tänka oss, åtminstone såhär på förhand. Klubben behöver lugn och ro, trygghet och erfarenhet och här får vi in det samt en enorm vinnarkultur. Fy fan vad bra!