Detta är ändå en ganska tydligt förklarande. Dvs, du kan inte snubbla på en annan spelare och få det till att du blir trippad. Nu kan vi stänga detta och förhoppningsvis Brynäs lipande. :)
Saxat från SHL, förklaringen från situationsrummet & domarna.
Förklaring: Försvarande och anfallande spelare har en duell framför mål. Därefter väljer den anfallande spelaren att driva mot mål, han tvingas inte i den riktningen av försvarande spelare, och tar därigenom kontakt med målvakten som hindras i sin förmåga att rädda pucken. Därav ej mål.
Kollar man runt gör vi en bra silly - hittills. Som exempel plockar Färjestad in en slovak som knappt var topp 50 i inhemska poängligan, Djurgården sägs värva hem Hank the Tank occh Växjö ersätter McLaughlin med Mäntykivi. Vidare har ... | Läs mer