bar mofftak: Jag har aldrig riktigt hängt med på de här vinstkraven etc. Vad är grejen för dem? Varför måste serien ha dem? Jag fattar ju att en klubb inte kan bara mata in pengar för att sedan gå back.
Men vad är grejen med x% i vinst för att klara elitlicensen? Ni som kan sånt här, förklara för en som är lost.
Cobbel: Kravet idag är eget kapital motsvarande 8% av omsättningen, nästa år 10%. Indirekt har det inget med vinstmarginalen att göra, mer än vart du startar. Startar du på 6% måste du skapa en vinst på 2%. Startar du på 15%, ja då kan du i praktiken förlora/satsa 7%.
Alla till Ladan i morgon! Nu sluter vi upp oavsett hur besviken man är på vissa individer och på Nubben och hans tvivelaktiga ”livstidskontrakt” strösslade med guld och diamanter. Oavsett hur besviken vi är på Backlund, styrelse eller ... | Läs mer
Jag fattar ju att en klubb inte kan bara mata in pengar för att sedan gå back.
Men vad är grejen med x% i vinst för att klara elitlicensen?
Ni som kan sånt här, förklara för en som är lost.