Aljd: Har inget med dialekt att göra, men när ordet "bortanför" används i en artikel (i ST) få iallafall jag krupp. Ordet används säkerligen i talspråk, men för faen inte i en artikel år 2024. Bortom är så man skriver ordet, inget annat. Jag påpekade självklart felet med ett mail till vederbörande "journalist", men hen är mig fortfarande svaret skyldig.
Rip Kirby: talspråk har inget i tryckt media att göra! Sedan är det ibland så att vissa sitter på lite för höga hästar, och det kommer ju ner till personlig åsikt.
Låt dä rinna lätt ikväll rabbuslingar i RÖNNlunns kasse å I strupuslingen 🥳🥳🥳 Ska bli spännande å se 2 Kappan i lage ikväll 💪💪💪 Vi vinn ikväll sä Lönnå ifrån himlen 🙏🙏🙏 HALLELUJA 🙏🙏🙏
Jag påpekade självklart felet med ett mail till vederbörande "journalist", men hen är mig fortfarande svaret skyldig.