Söderöver: Försöker man se objektivt på kvalserien så innebär gårdagens match egentligen bara två saker: - Det står 2-1 i matcher till Modo - HV håller liv i matchserien och de har gett sig själv lite självförtroende. Annars har båda lagen visat hela säsongen att dom blandar och ger och har en väldigt stor skillnad på högsta o lägstanivå mellan matcher och ibland under matcher. Därav är det inte jätteförvånade att Modo efter två lite mindre dåliga matcher går ner sig i den tredje matchen och deras nivå kommer säkert fortsätta flukturera under matchserien. Är också ganska säker på att HV inte kommer hålla gårdagens nivå resten av machserien. Dom har nån/några bottennapp kvar i sig den här säsongen. Kort och gott, Modo leder med 2-1 i matcher och är fortfarande favoriter i serien. Det är i mina "obejktiva" ;-) ögon den objektiva statusrapporten från matchserien.
Montén Python: det där har jag också tänkt på när man ser bilder i TVn. En del omklädningsrum för bortalaget ser ut att vara i något gammalt pannrum! Timrå måste ha ett utav dom bättre!
- Det står 2-1 i matcher till Modo
- HV håller liv i matchserien och de har gett sig själv lite självförtroende.
Annars har båda lagen visat hela säsongen att dom blandar och ger och har en väldigt stor skillnad på högsta o lägstanivå mellan matcher och ibland under matcher. Därav är det inte jätteförvånade att Modo efter två lite mindre dåliga matcher går ner sig i den tredje matchen och deras nivå kommer säkert fortsätta flukturera under matchserien. Är också ganska säker på att HV inte kommer hålla gårdagens nivå resten av machserien. Dom har nån/några bottennapp kvar i sig den här säsongen. Kort och gott, Modo leder med 2-1 i matcher och är fortfarande favoriter i serien.
Det är i mina "obejktiva" ;-) ögon den objektiva statusrapporten från matchserien.