Andersson: Det är väl oviktigt vad han vet eller inte vet. Målvakten gör inget uppseendeväckande med klubban utan håller den som han förväntas göra. Skellefteåspelaren befinner sig inne i målvaktens heliga område, anledningen är oviktig här, han blir i vilket fall inte inknuffad av nån Brynässpelare utan åker helt själmant där. Det är Skellefteåspelaren som ser till att målvakten inte kan rädda. Tveklöst. Sedan som jag skrev inledningsvis, jag kommenterar inte jämnheten sett över en säsong gällande sådana här bedömningar. För den är katastrof. Men just i det här specifika fallet tycker jag att det blev rätt. Däremot är matchstraffet ett stort jävla skämt
Olli Nomadinen : agree on the matchstraff checking from behind när brynäs-spelaren ser att den är på g är lite konstig formulering . sen får vi väl agree to disagree om målet , kommer nog inte så mkt längre .
Red Bulls: Naturligtvis ett av de bästa alternativen vi kunde tänka oss, åtminstone såhär på förhand. Klubben behöver lugn och ro, trygghet och erfarenhet och här får vi in det samt en enorm vinnarkultur. Fy fan vad bra!
Sedan som jag skrev inledningsvis, jag kommenterar inte jämnheten sett över en säsong gällande sådana här bedömningar. För den är katastrof. Men just i det här specifika fallet tycker jag att det blev rätt.
Däremot är matchstraffet ett stort jävla skämt