KniveN: Erixon en förstärkning, jag är tveksam till det. Han gjorde en jättebra serie i kvalet mot DIF och det är jag evigt tacksam för. Men varken innan eller efter har han spelat på den nivån och jag tycker ärligt att han efter det inte visat att han har en plats i topp 6. Givet hans skadehistorik och ålder finns inte mycket som pekar på att han komma tillbaka till SHL nivå. Men visst är det en till "kropp" om han kommer tillbaka =)
Patrick Polly: Du verkar verkligen bekymrad. Själv kommer jag inte att sakna Eronen, Näkyvä och Koivisto. Tillsammans stod dom för 22 p. Forsmark ensam stod för 23.
Nog kommer vår nuvarande backbesättning prestera bättre än de här enl. dig ”SHL mässiga” backarna. Sundin kommer, tror jag, att defintivt vara bättre än minst 2 av finnarna. Hardegård ensam är bättre än alla tre. Klass vete fåglarna om dom här tre hade… iaf inte hos oss. Motivationen o TS defensiva drill på dom nya kommer att göra susen. Chilla nu. 😎
Smörgåsen : Jag förstår inte varför de flesta är så negativt inställda till laget kommande säsong? Jag tror att Westfält, Heikkinen, Lilja, L Eriksson, Wedda, Pettersson mfl kommer att göra 25+ p samt att flera av de nya unga backarna ... | Läs mer