Montén Python: Så länge vi är skadefri så är det väl inte ett måste att både Freij och Sundin tar kliv? Freij lär väl bli utlånad om det inte ramlar in skador. Just nu är han ju 8e back på papperet
Smörgåsen : Vilka backar skall driva offensiven? Backsidan är väl ok om vår spelidé är att spela 0-0 i varje byte typ. Så min tanke kring Friej är att det nog är rätt trevligt om han kan överraska och landa kring en 15-20 poäng.
Skadefria är en utopi om man är Timråit. Förlåt att jag är så negativ. Men är faktiskt rätt orolig nu när Hållander och Kapanen dragit.
Och när jag verkligen trodde att vi skulle lasta lite till på backsidan för att kompensera det.
Smörgåsen : skadefri lär vi inte börja säsongen iaf, skulle bli rätt förvånad om vi klarar oss från skador under säsong. .Erixon långtidskadad och även kanske svensson lär kanske vara borta lite i börja,beroende på hur rehabiliteringen går? Didde vet vi ju hur hans säsonger med skadehistorik brukar se ut . Största surdegen på backsidan är ju ändå Erixons vara eller inte vara. Här tycker jag det vore det önskvärt med ett besked från läkarteamet och Erixon ganska snart,vilket skulle öppna för att värva ännu en back.
CLUBEN: Vad är det som gör Bernhardt bättre än Hardegård? Den ena åkte ur SHL med seriens sämsta lag (no offence modoiter) och den andre spelade riktigt bra i laget som tog SM-guld. Skulle säga att Hardegård är ett betydligt säkrare ... | Läs mer