Rico01: Det är lätt att tappa bort vikten av ålder i hockeyn, allt efter 30 är vanligtvis nedförsbacke i elit-hockey medans ute i verkligheten så blir man själv bara smartare och snyggare för varje år som går.
Får vi en till bra säsong från Svensson ska vi vara väldigt nöjda.
bar mofftak: Klart att ålder gör sitt men idag när elitspelare har ett annat helhetstänk kring både kost och träning så kan man se att de flesta karriärer håller längre. Primeåldrarna har flyttats lite och förlängts motför hur det var för ett par år sedan. Är själv orolig för Svensson iom skadan och utebliven försäsongsträning samtidigt så är han nog den spelare som slagit mina(och många andras) förväntningar flest gånger hittills så kan han bara få komma in i den här säsongen och ta sig ut ur den utan nya skador så kan han lika gärna hålla till 40+.
Blake Slåhan: Mycket man vill ha. Vart tror du pengarna ska komma ifrån? Är det rimligt att förvänta sig ett bättre lag än ifjol? När spelare som Hållander och Kapanen spelade på väldigt rabatterade löner.
Får vi en till bra säsong från Svensson ska vi vara väldigt nöjda.