Smörgåsen : Nässén är en habil back men jag hade önskat nån med lite mer offensiv spets. Bästa timråback i (back)ligan gällande mål är Forsmark på plats 39 (!) med 4 mål.
Bara för att försöka knyta ihop hela mitt resonemang runt det här med tvåvägsbackar så tycker jag våra backar är lite för dåliga på att delta i det offensiva spelet på blå. Dom skrapar ihop många assist eftersom man spelar runt via backarna och tar avslut på forwards men sällan tar backarna avslut själva.
När man kikar in här så undrar man om det blivit ett forum för talangutveckling etc där bandaren går på repeat. Diskussionen är rätt tradig nu, där det verkar endast handla om att ha rätt och bräka sig i sin egen förträfflighet.