1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 599118 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 2892548

Sv: Apropå nånting...
CLUBEN: ni sjunger om omkomna målvakter och tycker ni är fräcka. Kanske ska hålla käften och återgå till eran incestgrupp?

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
Stridhsyxa:

Ja, LHC-fansen har gjort det till en grej. Utöver de skamlösa och fullständigt gränslösa hånen mot en av svensk hockeys största målvakter (blir arg bara jag tänker på det)…

….så hånades också en omkommen HV supporter i Saab Arena (sånt här är ju bara helt oförsvarbart):

”Det var i somras som en HV71-supporter miste livet i en motorcykelolycka i Huskvarna.

Detta var något som delar av Linköpings klack valde att uppmärksamma med gester och en hånfull banderoll i gårdagens möte mot Jönköpingsklubben i Saab arena.

– Vad ska man säga? Det är helt otroligt, helt overkligt agerande, säger HV-supportern Linus Josefsson till Jönköpings-Posten och fortsätter:

– Först hörde jag några som sa att de hånade honom, sen tittade jag mot LHC-klacken och då såg jag att de stod där med banderollen och gjorde gester. Jag började skaka, det var obehagligt”

Sen är det alla rapporter om spottloskor, hot och hat som motståndarsupportrar vittnar om i Saab Arena som också säger en del om den klubbens läktarkultur. Jag har varit inne och läst på hockeybulletin (LHC: forum) och jargongen där är hemsk. Helt olikt något annat forum jag varit på. Det kryllar av öknamn och hån och hat av motståndare. Forumet verkar vara helt utan moderator.

Sv: Apropå nånting...
Stridhsyxa: Snyggt det där, först fara med osanning. Sen be personen i fråga att hålla käften och lämna, kudos till dig!

Sv: Apropå nånting...
Det verkar inte vara någon större prio på att ta bort buren på bortastå och det är väl helt rätt att lägga fokus på saker som i första hand kan ge ökade intäkter till klubben.

"Sammanfattningsvis kan vi konstatera att en överklagan angående tv-hyllan är inlämnad, att ståplats behåller sin nuvarande form och att ”buren” blir kvar i sitt befintliga skick.

Däremot växlas antalet logeplatser upp – om de planerna går att sätta i verket.

Frederik Innala och Timrå IK har idéer för arenans utveckling och har tankar på hur förändringar ska gå att genomföra över tid.

– Vi skulle vilja ta fram en långsiktig plan tillsammans med Timrå kommun så att vi kan bygga något på sikt, det skulle bli enklare att jobba i vardagen."

"Ett projekt det redan finns ritningar klara för är bygget av fler loger.

– Den befintliga matchvärdslogen är tänkt att delas för att bli två mindre, bortanför den ska det byggas en ny matchvärdsloge med två loger av normalstorlek ovanpå den, säger Innala och pekar ut mot arenan.

Världen av loger kommer alltså att växa och ta befintliga sittplatser.

– Vi har kö på loger och vi vill också ha loger i mindre snitt som vi skulle kunna hyra ut per match. jag hoppas att vi ska få klartecken om någon månad så att vi hinner klart med det här innan nästa säsong startar.

I och med de planerade logerna kommer omkring 190 stolar från sittplats att försvinna.

En tanke har varit att smalna av ståplatsektionen och bygga om delar av den till sittplats. Något som inte blir av.

– Det skulle krävas alldeles för mycket arbete för att få till ett 80-tal stolar, säger Innala."