Stridhsyxa: Inga dåliga 7 backar i Brynäs heller.. Vår backsida må vara stor i antal. Men slår man ut på kvalite så är det lite väl mycket kvantitet för min smak. 11 backar som mest ser bra ut när man läser antal.
Stadin lär inte platsa och Svensson, hur svarar han upp på rehaben och komma i fas till säsongsstart? 11 backar blir snabbt inte så många backar kvar..
14 forwards känns tunnt. Speciellt när det lär dyka upp skador och Eriksson och Genborg lär spela Junior VM på det.
Montén Python: Svenssons operation är helt klart ett orosmoln. Kan han komma tillbaka och vara lika bra som förra säsongen, då han höll typ Tre Kronor klass (Euro hockey tour typ) eller kommer han få svårt att komma tillbaka? Jag väljer att vara försiktig optimist och tro att han kommer kanske behöva några extra matcher men att han sedan kommer vara sig själv igen
Montén Python: Nu står vi visserligen uppbundna med Erixon på typ 170 k i månadslön. visst att vi i dagsläget har försäkringspengar där, men vi kan ju inte förlita oss på att han inte kommer försöka att spela och att vi därav börjar betala lönen igen.
Men ju längre Erixon är borta, desto mer pengar sparar vi väl på att kunna agera under säsong om det märks att vi behöver back. Även om det visat sig att det varit bättre att värva rejält från start, då det både varit dyrt och torr marknad att värva under säsong.
Det är så jävla mycket härligt grått och massabruk över Timrå IK!
SM i svårmod och ångest.
Jagade av kronofogden. Explorer, rödnästa grå gnällgubbar, sliten hall, vad fan är lyxiga loger? Läktare brantare än pisten i Svartlien, sprucken ... | Läs mer
Vår backsida må vara stor i antal. Men slår man ut på kvalite så är det lite väl mycket kvantitet för min smak.
11 backar som mest ser bra ut när man läser antal.
Stadin lär inte platsa och Svensson, hur svarar han upp på rehaben och komma i fas till säsongsstart? 11 backar blir snabbt inte så många backar kvar..
14 forwards känns tunnt. Speciellt när det lär dyka upp skador och Eriksson och Genborg lär spela Junior VM på det.