1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 599827 inlägg · 6212 ämnen

Inlägg: 2894622

Sv: Apropå nånting...
Patrick Polly: faran i mina ögon är att det bara är två av nyförvärven - Hardy och Heikky - som kommer att betraktas som lyckade nyförvärv om dom presterar som i fjol. Övriga kommer att behöva leverera på en ny och högre nivå, och vissa (Westy framförallt) i en ny roll. Nubben i all ära, men den matjorden hade han nog inte i fickorna ens i sin prime.

I Hållander förlorar vi en dynamo, en one-man-army som kunde skifta momentum i en match helt på egen hand. Att den dimensionen saknas kommer vi definitivt att märka.
Vår spets är smalare och mindre vass. Kan Wedin följa upp sin (första på typ 10 år) skadefria säsong?
Kan Jonte hålla nivån även efter jul, och kan han lyfta spelet utan puck åtminstone två snäpp?
Kan EP någon gång över tid fatta hur bra han är och bli lite mer av en härförare?
Kan Hartmann bli den där målfarliga powerforvarden som han med all rimlighet borde vara?

Osv. Backsidan har vi diskuterat, och även om framförallt Sundin och Freij är hyperintressanta (med lill-Kapanen som wild card) kvarstår faktumet att vi har i princip en fulltalig och alldeles för ensidig seniorbackuppsättning. Nu kan vi väl iskallt räkna med att skador kommer att uppstå (och förmodligen längre sådana), men risken är att vi i alltför många matcher kommer att fortsätta fördela största istidsmängden på backar som ligger långt ner på spelskicklighetsskalan.

Så, det känns väl som att det blir ännu en "fortsätta etablera oss"-säsong. Vilket kanske är det man bör nöja sig med som timråsupporter. Pirripirr-faktorn är dock låg.
En jävla skillnad i känsla jämfört med ifjol. Även om det visade sig vara bullshit när det väl gällde, så...var pirripirret jävligt mysigt.

Jaja. Det blir vad det blir.

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
Bragd-Birger: Efter att ha lyssnat in en intervju med Kimmo, så tryckte han återigen på att Nubben också var inne på att bygga årets trupp lite bredare.
Men just nu kan jag inte påstå att truppen är så bred? På forwardssidan skulle jag säga att vi kanske är en spelare kort från start till och med. Avsaknaden av en offensivt skicklig förstecenter oroar, där jag fortsatt är orolig att Westfält är lite felvärvad. Speciellt om vi har planer att Eriksson skall växa och ta mer plats.

Backsidan är ju vad den är. Men jag tror ändå att totalen landar i att det blir ett lyft från förra säsongen. Där Hardegård kommer vara klasser bättre än Eronen.

En tanke som slår mig är att Nubben chansar väldigt mycket med spelare han hoppas skall ta kliv.
Att han byggt laget efter gammalt spår och har början att 2000 talet som mall. Där Zäta skulle ersättas och nu är det Hållander istället(ja och Oliver Kapanen för den delen med)

Många forwards som måste ta kliv för att detta skall hålla.
Även om jag tror att vi slipper kval.
Så har vi inte råd att vara ett jojo lag. Framförallt inte på hemmais med en erkänt kräsen hemmapublik. Om hemma förlusterna börjar hopa sig så kan vi snart börja tappa värdefulla pengar i klubbkassan.