1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 601110 inlägg · 6212 ämnen

Inlägg: 2898963

Sv: Apropå nånting...
Skönt att leken är över nu. Äntligen kan man börja bedöma saker för vad det är. Hur tävlar vi egentligen? Har vi någon ork? Vad vill vi göra med pucken i ingångarna? Blir vi fortsatt fast i egen zon som tidigare säsonger? Kmr vi använda backarna mer i PP? Vem är orädd framför mål? Kan Hartmann göra mer än 5 bra matcher under en säsong? Vet TS vad en timeout är? Vilka startar alla offensiva tek? Osv osv.


NU kan man börja bedöma allt detta. Snart får vi se var vi står. För allting just nu är bara baserat på tidigare historik och magkänslor. Det är nu vi på riktigt kan börja diskutera saker. Äntligen.

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
Stridhsyxa: Vi ska ha en jäkla ork i år.
Först höjde Ollar'n hela lagets kondition med 20% generellt på varje gubbe redan förra året.

På det lägger vi årets samarbete med GIH med individanpassad och riktad träning.
Låt oss säga 10% till, så känns det som en riktigt bra grund.

Kan vi bara sätta precisionen passningsspelet och högre tempo på det så kan vi snart börja "ta betalt" i avsluten också.

Sv: Apropå nånting...
Stridhsyxa: Hartmann gjorde ändå 10 mål samt flest matchvinnande mål i laget så helt kass i 45 matcher var han nog inte