1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 601781 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 2904243

Sv: Apropå nånting...
Jättebra avsnitt av cooperativa trappan!

Skön ton på det här.
Dom här intervjuerna blir ofta jäkligt torra och floskelbombade och det tillför inte så mycket.

Tillrättalagda, korrekta intervjuer får hockeyintresserade ändå av SHL, AB, Expressen, lokalmedia med flera.

Intressant att höra lite mer personligt snack.

Dalle som är en ass kapten drar ner på ”tugget” kring Olli och det är nog en roll han ska prioritera.

Det är lite synd att saker blir så jävla stora när någon är öppen så det lätt blir att media vill in och vinkla för att skapa besök på nätet. men Barres tankar kring fjolårets spelsystem är fullt förståeligt och behöver inte göras större än han säger men uppfriskande att påminna om hur ett lag består av flera enskilda upplevelser.
Att alltid möta en steril officiell bild är opersonligt.

Fördelen med detta koncept är väl ändå att när Dahlén ”stänger dörren” så respekterar man det och låter samtalet gå vidare för en journalist hade: aha!!!! Här kan jag rota fram skiiit!!!!
Jag gillar nyansen och jag gillar respekten!

Bra inslag!

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
Hej
Dahlén i Timrå är inget att klaga på. Det är som att knega på hos Coop i 60 år. Är ni inte redo att ge Dahlén en möjlighet att få en chans att jobba på en trestjärnig restaurang i Guide MICHELIN. Varför ska bara bröderna Pettersson få åka runt som guldhjältar i Timrå när Dahlén har kvaliteter för att jobba med de bästa kockarna även om det innebär att han måste flytta någon säsong. Nu eller aldrig.

Lycka till i kvällens match.