Montén Python: ersätter vi inte Dahlén med spets då blir det kval. Lek med tanken att vi nollar Dahléns poäng och lägger till en Lilja och MPS i laguppställning. Då ryser man.
X-Län: om Nubben skall bygga med 2 spelare. Så måste han vidga vyerna. Uttjatat, men inga mer Lilja-Westfält typer. Som skall hitta en offensiv de inte har förmågan av på denna nivå. Det måste vara spelare som levererar tidigare i karriären. Scouta ytterst noggrant och utländskt om så behövs.
Det är lite upp till bevis för Nubben nu i min bok.
Med den lön som Dahlén lyfter så måste man kunna hitta nått likvärdigt som Dahlén. I allafall som kan snudda på 40 poäng i allafall.
Smokey: Att Didrik Strömberg är hänsynslös mot sin kropp visste vi redan. Men det vi fick se igår går utanpå det mesta jag sett innan. Såhär säger Didrik själv om gårdagen:
"Det skulle bli en rafflande match mot Färjestad när Timrå tog ... | Läs mer
Lek med tanken att vi nollar Dahléns poäng och lägger till en Lilja och MPS i laguppställning. Då ryser man.