Isbjörnen2: Det med AI som stör mig är att man hör direkt att det är lite kallt och plastigt, tyvärr förstör den biten hela känslan om man nu bryr sig. Kul att alla kreativa människor har möjlighet att göra saker med AI men än så länge hörs det direkt, för mig är det totalt avtändande men kul ifall det gläder andra såklart. Är själv musiker och har du gjort allt utom själva sången och "ljudet" tycker jag du ska be någon med en bra DAW och kunskap att hjälpa dig med det sista.
Peacedog: Håller med om att känslan i sången uteblir (den blir som animerad av naturen), vinsten är att den blir tonrätt. Tycker också det hörs ganska uppenbart att AI är inblandat (alla uttal är inte klockrena direkt). Har plinkat till och från sen min Amiga 500, är sanitär nog till att aldrig någonsin kallat mig musiker (exempelvis så i min värld är det skillnad på en basist och en person som spelar bas). Som sagt tanken är inte död än om att prata med någon av mina vänner som är faktiska musiker om att göra det rätt. Det här var lite av ett snabbspår för att se om folk tyckte om det.
(Som bonus finns det en rad i texten jag inte är nöjd med men ville så desperat gärna ha med "Rötterna blir starka när det blåser" eftersom jag alltid tyckt den är brilliant när jag hör det från klacken. Men "Alltid 3 poäng i alla prognoser" som kommer efter blev lite väl mycket nödrim för att det ska kännas helt bra. Förslag på ersättare mottages mer än gärna)
Aljd: Ja jag vet inte om den där tidningsartikeln är något vidare bra för den där Sverigedemokraten. Gissar på att han får återgå till att spela world of warcraft på heltid igen efter nästa val.
Är själv musiker och har du gjort allt utom själva sången och "ljudet" tycker jag du ska be någon med en bra DAW och kunskap att hjälpa dig med det sista.