1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 604760 inlägg · 6212 ämnen

Inlägg: 2942408

Sv: Apropå nånting...
Inte alla som uppskattat Jokinens metoder att förmedla sina kunskaper. Ska det gå såhär långt så undrar man vad faen Olli höll på med.

Oliver Johansson delar sina erfarenheter:

"Inför den här säsongen lämnade han klubben och skrev på ett tvåårskontrakt med Linköping.
– Jag kände att jag behövde något nytt, säger han.
Men enligt honom fanns det en specifik anledning till att han sökte sig vidare: Olli Jokinen.

22-åringen säger att han ville testa något nytt eftersom Jokinen vid det tillfället hade ett år kvar på kontraktet.
– Det kändes inte bra när jag var här. Han var hård mot mig. Jag fick mycket skit av honom varje dag."

Och självklart gick det här bedrövliga bemötandet inte omärkt förbi hos övriga spelare där bästa lagkaptenen står upp för Oliver:

"Enligt Johansson reagerade även lagkamraterna på det.

– Lander sa till mig att jag inte kunde fortsätta att lyssna på honom. Alla såg att det blev överdrivet till slut, att jag blev någon syndabock som man slog på. Han ville väl väl egentligen och utveckla mig, men det blev för mycket att varje dag bli utpekad inför alla."

Alltså, så här får man inte göra mot en annan människa. Galen blir jag, helt jävla tokig! Hur faen kan det få gå till på det här viset?

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Är inget fan av Jokinen men om du klistrar halva ST vore det smakfullt att även få med dennes syn på historien.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Det verkar ju inte som att det bara handlat om renodlad kritik när till och med Lander verkar ha reagerat också, det verkar jäkligt illa men ryktet gick väl redan i våras och det här bekräftades väl nu.

Sv: Apropå nånting...
Rip Kirby: Kanske redan länkats.. men tydligen är HIFK att jämnställa med Titanic... båda har gått på is.