1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 606222 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 2956950

Sv: Apropå nånting...
Timrå Isstadion: om det du säger stämmer... d v s att HV trots uppryckning bara tagit in 5p på de 10 senaste omgångarna, så känner jag mig rätt lugn att vi bör slippa kvala. Dessutom verkar ju vi vara ett lag som jobbar i streakar. Först vinner vi 5-6 matcher för att sedan torska 5-6 matcher. Under hösten har vi lyckats spränga in nån seger mellan torskarna, typ 2 vinster på 8 matcher men egentligen samma beteende, d v s vi har halvlånga up & down perioder. I a f sett till de tre senaste säsongerna

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
8 poäng ner till Hv71...klart att man INTE är lugn.

Sv: Apropå nånting...
Expressen ger sin analys avseende några av de spelare man anser har underpresterat såhär långt i SHL. I de flesta fallen är det väl bara att hålla med.

"Erik Walli Walterholm, Timrå
26 matcher: 2+3 = 5

Nej, Walli har aldrig varit någon stark poängspelare. Det är energiforward rakt av. Men när man skulle lägga ut poängfördelningen man tappade på flera, hade han behövt kliva fram något, inte sänka snittet.

Marcus Westfält, Timrå
25 matcher: 2+2 = 4

Trots att minuterna tickat upp något jämfört med när han spelade i Färjestad, så taktar Westfält just nu mot att ha sin sämsta poängskörd sedan han blev en SHL-spelare. Det i ett Timrå som har behov av spelare som kliver fram.

Ludvig Levinsson, Timrå
25 matcher: 1+3 = 4

Har gjort ett mål på hela säsongen, och får nu ett större förtroende än tidigare. Då behöver man också kliva fram och leverera betydligt mer än vad som varit fallet.

David Lilja, Timrå
26 matcher: 1+2 = 3

Var en riktig slutspelsjoker för Luleå med en stigande karriärskurva, vilket gav långtidskontrakt i Timrå. Har gjort ett mål på hela säsongen, och fått mindre och mindre förtroende."

Lilja av dessa fyra spelare är väl den som sticker ut som den stora besvikelsen. Sett till det han lyckades med i finalspelet för Luleå gjorde att nog de flesta såg en betydligt större potential i honom än vad vi faktiskt fått ut. Men säsongen är inte slut, eller nåt....

Sv: Apropå nånting...
JanneH: Vi tog fyra raka mellan omgång 2 och 5. Sen dess har vi vunnit 2 irad en ynka gång.