1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 608771 inlägg · 6214 ämnen

Inlägg: 2979195

Sv: Skellefteå AIK - Timrå IK 2026-01-29
tycker matchen igår är allt från ok till bra i neutral zon o anfallsmässigt.

men i egen zon är vi helt enkelt inte tillräckligt bra. visst, vissa insläppta är ren oflyt. men så länge vi låter motståndare komma in djupt super mega lätt, så länge vi konstant låter dom spela upp på egen back som med en enkel inskärare når sin back kollega som mer eller mindre har gata o bra täckning framför jj, så kommer vi inte vinna .
är så här på tok för ofta o när vi ändå kunnat hantera de har de handlat om att vi kunna plocka bort framför kassen, eller lyckats täcka slottpassningen.

men på stora hela råder vi inte bot på detta i 80% av matcherna o då spelar de ingen roll om man vill skylla på jj eller enstaka backar. de är ett grupperings i markeringsbekymmer o målen kommer på ett eller annat sätt trilla in i arsel.

milt frustrerande när vi faktiskt spelar respektabelt framåt.

Svarskommentarer

Sv: Skellefteå AIK - Timrå IK 2026-01-29
SKRIDSKOSKENAN: Vet inte om man är färgad och ser positiva saker bättre än vad de är och negativa saker sämre än vad de är, när det kommer till ens eget lag men nog kändes det som att Timrå backarna blev mer uppstressade än vad SAIKs motsvarighet blev när de sattes under press. Samma kan sägas om Timrås forwards egentligen. Vilket i sin tur leder till ett slarvigt passningsspel där man endera kastar ifrån sig pucken i ren rädsla alternativt att man ska vara över kreativ och söker chanspass. Jag tycker detta var den stora skillnaden mellan lagen igår... det plus att domarna svalt pipan när det gällde att blåsa utv mot hemmalaget. När t o m en sån sansad karl som Tommy går ut och klagar på domarinsatsen då förstår man hur illa det var.

Hade vi vunnit trots allt detta om Juel hade stått? - Ja kanske men det får vi aldrig reda på. Jag förutsätter att han står mot Rögle dock och att Charliejfz får gratulera oss till segern på lördag kväll 😉