1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 607750 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 2979889

Sv: Silly Season 2026-27
Karlsson74: Objektivt är Juel bättre, det ser vem som helst. Men att säga att JJ är oduglig och att kommande säsong är körd är sjukt

Svarskommentarer

Sv: Silly Season 2026-27
Jadu: ingen har sagt att JJ är oduglig. .. Juel är däremot en bättre målvakt..gör färre tabbar och räddar fler förväntade mål..Juel är mer utav en matchvinnare än JJ och verkar ha starkare psyke som nån sa. sen kan ju vem som helst som inte är sjukt naiv se att vi blir svagare på varje punkt till kommande säsong... Vi blir av med en av SHLs absolut bästa forwards. Blir av med två etablerade SHL backar ersätter med två oprövade kort på SHL-nivå och byter ut fjolårets bästa målvakt. Tror ändå på att dichow kan bli bra över tid. Men här behövs en skärpt tränare som kan sätta ett rejält grundspel direkt och få in någon forward som kan göra mål...osv ..
Mycket i Timrås vara tagna på chans och hopp om tagna steg ..eller att nån plötsligt ska blomma ut.
Man kör dessutom envetet på svenskspåret samtidigt som man klagar på en tunn marknad. 🤷‍♂️

Sv: Silly Season 2026-27
Jadu: 91:an i första.
Det är bara att inse att man själv är helt oduglig på hockey. Man platsar i första även om man gör två ass på en säsong.
Jag ger upp på det här laget

Sv: Silly Season 2026-27
Jadu: Jag ser Juel och JJ som ganska jämlika målvakter men en sak är att Juel har ett starkare psyke. Ta matchen i torsdags. JJ gör några riktigt bra parader i första men så fort han släpper förbi sig någon tveksam puck är det som hela luften går ut han. Han andas inte självförtroende utan ser liten ut i buren. Juel däremot tycker jag inte ”rinner iväg” på samma sätt

Sv: Silly Season 2026-27
Jadu: Rent objektivt har vi totalt sett en räddningsprocent på 88,8% den här säsongen. Ohållbart på alla sätt och vis, inte minst när vi samtidigt har en skottprocent på under 10%. Matematiken går inte ihop. Låt oss hoppas att det enkla svaret på den bedrövliga siffran är att vi konsekvent ställt fel keeper i 40 omgångar och att Tim Juel är lösningen på exakt alla våra bryderier. Han var den lösningen ifjol, förhoppningsvis kan han vara det igen.