Gathlopp: Ja, oavsett vad Jokinen uträttade. Så kan man ju inte blunda för att han kom in med en skaplig hype och satte oss på kartan. Vi har som sagt honom att tacka för Freij, Eriksson och Genborg till exempel.
Annars hade vi nog fortsatt varit laget som fått sålla ur andrahandssorteringen gällande lovande spelare.
Kan vi bara rida vidare på detta nu så är mycket vunnet. Att just Freij, Genborg och Eriksson banar vägen för fler lovande talanger.
Vill bara förtydliga att ingen förening ”godkänner” någonting. Alla har önskemål. Vi har försökt byta till oss så mycket vi kunnat, samt önskat hemmapremiär. Alla önskemål går inte i mål, mycket på grund av så kallade ... | Läs mer
Annars hade vi nog fortsatt varit laget som fått sålla ur andrahandssorteringen gällande lovande spelare.
Kan vi bara rida vidare på detta nu så är mycket vunnet.
Att just Freij, Genborg och Eriksson banar vägen för fler lovande talanger.