1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 605833 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 2991842

Sv: Apropå nånting...
Montén Python: Han har kontrakt som ass i ett år till i Davos, ja. Men att det är särskilt lukrativt stämmer inte enligt Corren-artikeln jag länkade för ett tag sedan där han nämnde just att det han saknade mest med att vara huvudtränare var lönen. Inte minst i Schweiz där det är stor löneskillnad och väldigt hierarkiskt i ledarstaben. Att det kontraktet skulle utesluta en återkomst till Sverige redan nu har jag svårt att se, han sa i samma intervju att de stannar där nere i max ett år till ändå.

Svarskommentarer

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Han sa i Corren att de stannar kontraktet ut, det vill säga t o m 26/27, och sedan bestämmer sig. Jag tror inte på att Östman är på g. Möjligen var han drömnamnet som Nubben syftade på.

Sv: Apropå nånting...
Knylan: Ahh ok. Det var väl bara nått nån slängde ur sig häromveckan då. Att man läste att Östman inte var så sugen på att bryta kontraktet alltså.

Även om det inte alls känns aktuellt (trots vissa rykten) så hoppas jag innerligt på Stridh. Mest för att det känns som ett perfekt läge för honom att komma in nu.