Man måste kunna hantera flera saker samtidigt i tanken och i resonemangen. 1) Att jag och kanske flera här tycker att det är för riskabelt att skriva nya högavlönade år med Wedin innebär inte att vi tycker han fick för hög lön när nuvarande kontrakt skrevs och det tar inte bort allt gott han bidragit med under dessa år. Ångrar inte hans kontrakt. 2) Bara för att skador och ålder eventuellt håller på att ta ut sin rätt NU... så blir inte allt gott Wedda bidragit med historiskt värdelöst.
Utan att ha statiststiskt fastställt det så tror jag att en majoritet av spelare som börjar komma upp lite i ålder och samtidigt hamnar i skadeloopar inte tar sig tillbaka till i närheten av sitt max. Men givetvis finns det undantag.
sargad: självklart borde det vara läge att omförhandla Weddas kontrakt när det går ut. Han har rotat sig i distriktet med hus och barn, och han borde ha satt undan en slant under sina utlandsäventyr plus att han är skadebenägen. Sedan så är väl 100 till 150 tusen i månaden en ganska hyfsad lön?
1) Att jag och kanske flera här tycker att det är för riskabelt att skriva nya högavlönade år med Wedin innebär inte att vi tycker han fick för hög lön när nuvarande kontrakt skrevs och det tar inte bort allt gott han bidragit med under dessa år. Ångrar inte hans kontrakt.
2) Bara för att skador och ålder eventuellt håller på att ta ut sin rätt NU... så blir inte allt gott Wedda bidragit med historiskt värdelöst.
Utan att ha statiststiskt fastställt det så tror jag att en majoritet av spelare som börjar komma upp lite i ålder och samtidigt hamnar i skadeloopar inte tar sig tillbaka till i närheten av sitt max. Men givetvis finns det undantag.