1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 610262 inlägg · 6214 ämnen

Inlägg: 3018601

Sv: Silly Season 2026-27
Smörgåsen : Det var jag som sa att han stack ut i 4-5 matcher och visst killen har skills men vågar man lita på att han kan vara bärande back offensivt kommande säsong? Är han nästa Axel Sandin Pellikka? Kanske men känns lite risky att gambla på det.

Svarskommentarer

Sv: Silly Season 2026-27
JanneH: Jag vet att du var du, ville bara fortsätta på det Sputnik var inne på. Att han var riktigt bra över hela säsongen när det kommer att spela sig ur zonen.

Svårt att sia om hur bra han kommer vara men vi kommer ha honom max 1 år till förmodligen, då bör vi nog ge han den rollen för att maximera hans potential. Tror han gör 25 poäng nästa säsong. Någon Pellikka vet jag inte om han blir, om det nu är honom vi ska jämföra med?

Sv: Silly Season 2026-27
JanneH: fast rent logiskt så borde han vara snäppet bättre nästa säsong mot för den här säsongen. Och visst var han skadad större delen av säsongen hos burkölen?