SKRIDSKOSKENAN: exakt det här jag sa för någon vecka sedan, 90% av alla experter kommer göra en ogrundad analys baserat enbart på tappen av Dahlén och EP, sen går dom vidare och drar in sin lön. Att vissa kan jobba med dom gör är fan patetiskt
Smörgåsen : jo precis. går ju att väga in rätt mycket i timrås truppbygge om man lägger ner ganska lite tid. sen kan man ju ändå landa i att timrå får de svårt men väljer man timrå så solklart just nu som årets krislag. trots att björklöven typ saknar ett lag, hv har samma trupp som kvalade samt inga ledare, lhc har knappt forwards osv så lutar ja mot att det är analysen du är inne på vi kommer få i år.
sen att vissa inte tycker man ska diskutera detta får väll vara. ja tycker diskussioner om timrå i media är intressanta!
Smörgåsen : jag förstår båda sidorna. Föregående säsong underpresterade i princip hela truppen och dom som levererade och har gjort det under flera år drar. Vi har Genborg och annat kul som kan explodera. Men likväl tappar vi Dahlén och EP. Finns ju inget som garanterar att nyförvärven gör det lika bra.
Hur ska man analysera då? ”Timrå tappar några spelare men det gör inte så mycket för nu har dom en tränare som verkligen vill och det kommer göra att hela truppen ökar sin personliga insats med 100%! Dahlén gjorde lite poäng i PP men vafan, han tacklades inte. Det gör Forsell så nu blir det åka av! ”
Vi är SJUKT svårbedömda. Och innan experter fått känna på fysen och dynamiken så hamnar vi nog där nere i botten på tipsen. Vi skulle likväl kunna flyga totalt och ta SHL med storm, men den tippningen är ju lika oseriös isf.
Som sagt, förstår inte hur man kan bli så uppretad av sånt här. Klicka inte, läs inte, bidra inte. Enkelt.
Om vi får nu Gardiner, vilket det ser ut som, ser ju inte forwardsidan så dålig ut. På papper bättre än ett par andra lag i SHL. Bra målvakter och Gath tror jag stenhårt på. Den stora uppsidan är ju om vi 2027-28 kan få hem Hållander och året efter Dahlen igen. Då ser det bra ut. Och Gardiner, Kniven och McLaughin är ju inte lastgamla då heller. Gäller att få bort ett antal avtal tills dess så vi har råd med Hållander om han ev återvänder till 27 - 28.