Swordster: Visst håller jag med om att det är de som håller känslorna vid liv mitt inne i serielunken. Men tänk följande: En spelare står nedåtböjd med huvudet först mot sargen. Tacklaren tar fart och trycker upp honom i sargen. Resultatet blir att spelaren åker in i sargen med huvudet först, med hjärnskakning och även bruten rygg eller nacke som möjlig utgång.
Att fullfölja en sådan tackling är inte känsla för hockey, det är idioti. Känsla för hockey har man om man satsar allt i tacklingar, schyssta tacklingar, men att ta tacklingar som kan innebära seriös skada på motspelaren är inte acceptabelt.
Montén Python: Är rätt övertygad om att Timrå inte kommer spela kval, ni som vi har en tuff säsong relativt till förväntningarna. Vi hade förväntningarna över skyarna och ni var nog det läskigaste laget individuellt förra säsongen med ... | Läs mer
En spelare står nedåtböjd med huvudet först mot sargen. Tacklaren tar fart och trycker upp honom i sargen. Resultatet blir att spelaren åker in i sargen med huvudet först, med hjärnskakning och även bruten rygg eller nacke som möjlig utgång.
Att fullfölja en sådan tackling är inte känsla för hockey, det är idioti.
Känsla för hockey har man om man satsar allt i tacklingar, schyssta tacklingar, men att ta tacklingar som kan innebära seriös skada på motspelaren är inte acceptabelt.