Paniksyndrom kännetecknas av upprepade attacker av ångest med inslag av hjärtklappning, yrsel etc. Symtomen feltolkas lätt av patienten som tecken på kroppslig sjukdom och leder också till att patienten ofta söker kroppsläkare. Ångestattackerna är ofta förenade med dödsrädsla eller rädsla att förlora kontrollen.
Jag tror Timrå hade haft många mer poäng om det inte hade varit så jädrans många bortamatcher dessa första 13 matcher. 5 matcher hemma gett 12 poäng. 8 bortamatcher gett 8 poäng. Men Timrå har gjort det bra med alla dessa bortamatcher trots allt.
Paniksyndrom kännetecknas av upprepade attacker av ångest med inslag av hjärtklappning, yrsel etc.
Symtomen feltolkas lätt av patienten som tecken på kroppslig sjukdom och leder också till att patienten ofta söker kroppsläkare. Ångestattackerna är ofta förenade med dödsrädsla eller rädsla att förlora kontrollen.