Är det inte vara på tiden att vi skaffar oss våran egna "you´ll never walk alone". Våran egen "KOP" har vi ju redan, men det skulle vara shysst om vi kunde hitta vår egna inmarch. Det måste väl finnas någon låt med svensk text som inte är allt för "töntig" men ändock trallvänlig. Själv har jag inget förutom Dia psalma hemma som sjunger på svenska. Och hoss min farsa finns det mest bara jazz och av vad jag hittade av intresse var det Monica Z. som gjorde en med bra text. Låten i sig var förjävla svår att sjunga till så det stöp. Finns det någon där ut som kan leta bland gammla skivbackar och komma med förslag.
Cobbel: De ska ha kritik också, vi lusade av dem nyligen i Domustrappan av precis den där anledningen. Slö bevakning under säsongen, de har liksom ett SHL-lag att bevaka vilket det sannerligen inte är många lokaltidningar som har. Det ... | Läs mer
Det måste väl finnas någon låt med svensk text som inte är allt för "töntig" men ändock trallvänlig.
Själv har jag inget förutom Dia psalma hemma som sjunger på svenska. Och hoss min farsa finns det mest bara jazz och av vad jag hittade av intresse var det Monica Z. som gjorde en med bra text. Låten i sig var förjävla svår att sjunga till så det stöp.
Finns det någon där ut som kan leta bland gammla skivbackar och komma med förslag.