Tellus: FM Mattsson Arena I 37 år har hockeyarenan i Mora hetat Smidjegrav. Nu heter anläggningen istället FM Mattsson Arena. Ett tioårigt avtal är undertecknat och FM Mattssons vd, Torsten Kjellgren, är nöjd med att företagets namn kommer att sammankopplas med Mora IK. Att idrott och företagsverksamhet har många likheter och kan lära av varandra är känt. Vi på FM Mattsson har under många år sett idrotten som en viktig del av vår verksamhet, där både stöttning av Mora IK och skidverksamheten med Vasaloppet här i Mora som viktiga delar i vår marknadsföring.
För oss på FM Mattsson kändes det naturligt att stötta Mora IK nu när de tog klivet upp i Elitserien i ishockey. Vi har en lång tradition tillsammans och vi har sponsrat ishockeylaget i många år.
Tradition är också något som man förknippar med FM Mattsson som nästa år fyller 140 år. Vi har tillverkat kranar och blandare i över ett sekel, produkter som installerats i många hem i Sverige och utanför våra gränser.
När man kikar in här så undrar man om det blivit ett forum för talangutveckling etc där bandaren går på repeat. Diskussionen är rätt tradig nu, där det verkar endast handla om att ha rätt och bräka sig i sin egen förträfflighet.
I 37 år har hockeyarenan i Mora hetat Smidjegrav. Nu heter anläggningen istället FM Mattsson Arena. Ett tioårigt avtal är undertecknat och FM Mattssons vd, Torsten Kjellgren, är nöjd med att företagets namn kommer att sammankopplas med Mora IK. Att idrott och företagsverksamhet har många likheter och kan lära av varandra är känt. Vi på FM Mattsson har under många år sett idrotten som en viktig del av vår verksamhet, där både stöttning av Mora IK och skidverksamheten med Vasaloppet här i Mora som viktiga delar i vår marknadsföring.
För oss på FM Mattsson kändes det naturligt att stötta Mora IK nu när de tog klivet upp i Elitserien i ishockey. Vi har en lång tradition tillsammans och vi har sponsrat ishockeylaget i många år.
Tradition är också något som man förknippar med
FM Mattsson som nästa år fyller 140 år. Vi har tillverkat kranar och blandare i över ett sekel, produkter som installerats i många hem i Sverige och utanför våra gränser.