1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 602090 inlägg · 6213 ämnen

Inlägg: 51718

Att lida helvetes kval.
Någonstans måste man bestämma sig.
Kommer livet framöver att vara kvalfyllt eller ska vi äntra kvalserien med upplyft huvud och jävlaranamma.

Jag kan bara se att det till slut står mellan fyra lag.

Leksand, TIK, AIK och Björklöven.

Leksand : Verkar ruskigt starkt. Många matchvinnare, men visst frågetecken för försvaret och pressen från allmänheten som Johnny var inne på. Samtidigt kommer publikstödet att vara massivt och den positiva effekten har vi ju egen erfarenhet av.

AIK : Tommy Sandlins bäst före datum är utgånget för länge sedan. En tränare som diskuterat pensionering och ägnat sig åt bandy den senaste tiden och som dessutom har en hyggligt klar reträttplats i Örebro är inte mannen att inspirera AIK till stordåd. Sandlin har aldrig varit mästare på att coacha spelare. Jag kommer aldrig att glömma hans svettbleka nuna och tomma blick i Leksands omklädningsrum kort innan avskedandet.

Björklöven : Kan aldrig räknas bort. Spelar ingen roll hur många spelare man tappar verkar det som och dessutom har vi ju så förbålt svårt mot dem.

TIK : Ärligt talat är jag djupt oroad. Kvalserien kommer att bli en lång plågsam resa. Förhoppningsvis med lyckosamt slut.

Slutsats : Det gäller att slå AIK och hantera lövenspöket. Leksand spelar i elitserien nästa år.