Mike 66: Nog är det en kass sport alltid. Vad är det för enar som vill frivilligt ställa sig i mål? Från 3 m håll kommer en 100kg:s snubbe farande o levererar en boll i 200 knyck? Snacka om självmord!!!
Kommer ihåg en kille i min klass i Skönsberg som vi ville skulle stå imål, en liten kille med glasögon. Mot honom kommer Hasse en stor kille på 2 m, som spelar handboll, med full kareta slänger sig o sylar iväg bollen allt han kan: Rakt i nyllet!!! Killen däckar, far rakt in i nätmaskorna med glasögonen på sniskan o får hjärnskakning!!!
Först blir man deprimerad när man får läsa om årets siffror. Fast när jag tänker på vart föreningen var för tio år sedan så tycker jag nog att det har gjorts en jäkla resa! Så lite glad kan man nog vara ändå.
Vad är det för enar som vill frivilligt ställa sig i mål?
Från 3 m håll kommer en 100kg:s snubbe farande o levererar en boll i 200 knyck?
Snacka om självmord!!!
Kommer ihåg en kille i min klass i Skönsberg som vi ville skulle stå imål, en liten kille med glasögon.
Mot honom kommer Hasse en stor kille på 2 m, som spelar handboll, med full kareta slänger sig o sylar iväg bollen allt han kan: Rakt i nyllet!!!
Killen däckar, far rakt in i nätmaskorna med glasögonen på sniskan o får hjärnskakning!!!
Hua vilken sport, självmord var namnet!!!