1150x200-tiken-1123131_9RDMimFNOEHPEMC.png

Timrå IK

SHL · 599463 inlägg · 6212 ämnen

Inlägg: 553976

Sv: Silly Season 05/06
El Maco: Men Halvardsson har väl aldrig nånsin glatt en människosjäl. Jo förresten, han gjorde visst ett mål mot MoDo en gång, då blev jag skitglad. Men sen då?

David tillhörde den där kategorin som inte hade någonting alls, bara en slavisk vilja. Kunnandet har aldrig existerat. Han är lika usel i mina ögon som Henrik Melinder och Tobias Åblad.

När det gäller kusinen Viktor Wallin var det annorlunda. Där fanns talangen, där fanns kunnandet, men inte självförtroendet. Han fick aldrig lugn och ro i Timrå IK. Han hade en enormt växande press på sig att prestera. Och han ville så jävla mkt att spelet gick i baklås. Man såg förtvivlan i hans ögon. Han grät ut till fansen i det tysta. Förlåt mig älskade fans, jag vill, jag vill, jag vill....men jag har glömt bort hur det var man skulle spela hockey, flip-passen sitter inte längre på bladen utan i knävecken. Jag försöker verkligen men tålamodet och styrkan finns det ingen tid till att bygga upp igen förrän det är försent.

Varken jag eller ni kan vänta. Jag ber än gång om ursäkt och tackar för en fantastisk tid i rödvitt rent socialt, på det sportsliga planet blev allt en mardröm!

Jag lider med Tuffe Viktor och önskar honom lycka till i Grenoble i Frankrike!!!