Rox: Är detta ett möjligt senario?: Vi skriver den 14:e juli och ingenting är klart med NHL, men det mesta tyder på att det blir spel den här säsongen. Jonte har ännu ej fiått någon bud från Ankorna, men har fått indikationer på att så kommer att ske. Han har ju då möjlighet att säga upp kontraktet i avvaktan på NHL. För att sedan eventuellt skriva på för Timrå i ett senare skede som kontraktslös spelare, om det skulle spricka med Anaheim. Så även om allt inte är klart med NHL den 15:e juli, så behöver det ju inte betyda att Jonte inte säger upp kontraktet, eller hur?
Niklas Edin: nu när du ändå är här! Först och främst, kanonbra det alla ni gör just nu och framtidsvisionerna! Man älskar drivet som byggs på hela tiden.
Nu till den tråkiga punkten. Som blir ganska komisk med tanke på hur mycket ... | Läs mer
Vi skriver den 14:e juli och ingenting är klart med NHL, men det mesta tyder på att det blir spel den här säsongen.
Jonte har ännu ej fiått någon bud från Ankorna, men har fått indikationer på att så kommer att ske.
Han har ju då möjlighet att säga upp kontraktet i avvaktan på NHL. För att sedan eventuellt skriva på för Timrå i ett senare skede som kontraktslös spelare, om det skulle spricka med Anaheim.
Så även om allt inte är klart med NHL den 15:e juli, så behöver det ju inte betyda att Jonte inte säger upp kontraktet, eller hur?