Jag håller inte med dig ernie.. Jag tycker att vi ska låta skriva ut gästboken och be om en plats på Munchmuseet i Oslo intill Edvard Munchs "Skriket". Sedan kan vi söka bleka statistroller i en ny uppsättning av Sjunde inseglet tillsammans med hela laget.
Så kan vi trösta oss med att alla samhällen behöver sina offer.. från bibelns Abraham som tänkte offra sin son Isak till matchen mot SSK igår. (obs ironi) Det fyller en funktion i det stora hela. Det där med topp och botten är bara en bild..det är vi som är hjältar. Egentligen. Utan förlorare inga vinnare.
Nästa gång står vi som segrare men frågan är om förhållandet mellan segrar, framgång och nederlag, förlust och förnedring inte är ofrånkomlig. Någon gång är det allas tur.. Vi har smakat god frukt i några år nu är det dags att komma ihåg det, hämta kraft från dess och lära av detta misstag utan att krossa oss själva i total bitterhet och ilska så ser vi på det som Molla sa, den här matchen måste vi glömma snabbt eller nå't i den stilen. Kamp, begär och revansch kan vara fräscha känslor. Nu tar vi fram dem. Forza Timrå..
Tallnäs: Härligt att läsa. Det har ju spekulerats att eftersom EP40 har hus i/vill bo i Sthlm så skulle han hellre spela för något lag där om han avslutar i SHL....Detta dementerar ju det hela. Finns bara ett svenskt lag för Elias :-)
Sedan kan vi söka bleka statistroller i en ny uppsättning av Sjunde inseglet tillsammans med hela laget.
Så kan vi trösta oss med att alla samhällen behöver sina offer.. från bibelns Abraham som tänkte offra sin son Isak till matchen mot SSK igår. (obs ironi)
Det fyller en funktion i det stora hela.
Det där med topp och botten är bara en bild..det är vi som är hjältar. Egentligen. Utan förlorare inga vinnare.
Nästa gång står vi som segrare men frågan är om förhållandet mellan segrar, framgång och nederlag, förlust och förnedring inte är ofrånkomlig. Någon gång är det allas tur..
Vi har smakat god frukt i några år nu är det dags att komma ihåg det, hämta kraft från dess och lära av detta misstag utan att krossa oss själva i total bitterhet och ilska så ser vi på det som Molla sa, den här matchen måste vi glömma snabbt eller nå't i den stilen.
Kamp, begär och revansch kan vara fräscha känslor. Nu tar vi fram dem. Forza Timrå..